History

The school was established in 2005. First opening its door in the parish rooms in St Mary’s Church Sandyford on September 1st 2005 by our founder and first chairperson Fr. Eamann Cahill (parish priest of Sandyford 2001 - 2010). James Tobin, was appointed as Principal.


On March 31st 2006, the school moved to a three unit prefab unit on the site of the permanent school building. After a long wait the building of our permanent school commenced on July 8th 2013.


December 2014, saw the end of a rewarding and challenging two-year period in the life of our school community which had seen the completion of our brand new state of the art school building. A building of this grandeur is only fitting for our high standards of academia, behavior, organisation, teaching and learning.